Pavao Toth, autor fotografija i Emilija Dragišić, kustosica i voditeljica galerije - Gradski muzej Bjelovar - U Gradskom muzeju Bjelovar 18. veljače 2015. otvorena izložba fotografija Pavla Totha Iran - Persia – Ljudi FOTO: Dubravka Dragičević www.bjelovar.hr

Iran – Persia – Ljudi na fotografijama Pavla Totha

U Gradskom muzeju Bjelovar u srijedu je, 18. veljače 2015. godine otvorena izložba fotografija Pavla Totha Iran – Persia – Ljudi. Uz goste Iranskog kulturnog centra u Zagrebu, otvorenju izložbe nazočio je i savjetnik za kulturu Veleposlanstva Islamske Republike Iran Seyed Mojtaba Akrami. Tom prigodom, ataše se zahvalio domaćinima na srdačnoj dobrodošlici te rekao da je prvi puta u Bjelovaru. Ljudi i grad su mu se dojmili toliko da će sigurno doći ponovo.

Izložbu je otvorio gradonačelnik Grada Bjelovara Antun Korušec koji je tom prigodom rekao da mu se osobno izložba jako sviđa. Fotografija je vjerna, fotografija puno govori, fotografija otvara vidike, fotografija bilježi događaje, ljude, stvari, pa tako i kroz izložene fotografije upoznajemo stvarne Irance i njihovu kulturu, religiju, njihovu drevnu povijest, ali i svakodnevni život. Gradonačelnik se osvrnuo i na Iran, dom nekih od najstarijih civilizacija na svijetu, veliku zemlju koja zauzima preko 1,6 milijuna km2. Osamnaesta je to država po površini na svijetu, sa preko 77 milijuna stanovnika. Ta mnogoljudna država ima izuzetnu geostratešku važnost zbog svog središnjeg položaja u Aziji i zbog Hormuškog tjesnaca.

Sam autor kratko je naveo da je prošle godine na putovanju Iranom snimio ljude u svakodnevnim životnim situacijama na javnim prostorima i tradicionalnim radnjama.

U sklopu izložbe, održan je i koncert tradicionalne iranske glazbe na tradicionalnim iranskim instrumentima u izvedbi sastava Ney David.

Posjetitelji su mogli i kušati iranski čaj i voćne napitke, ali i ukusne slastice za koje je bila zaslužna supruga autora fotografija.

Ljiljana Balažin
FOTO: Dubravka Dragičević

[nggallery id=628]

Podijeli objavu!