Završila međunarodna konferencija “Mogućnosti potpornih institucija u jačanju malog i srednjeg poduzetništva”
Posjetom poslovnoj zoni Istok Grada Bjelovara zatvorena je dvodnevna međunarodna konferencija “Mogućnosti potpornih institucija u jačanju malog i srednjeg poduzetništva – Internacionalizacija poslovanja i inovacija”.
Konferencija je organizirana povodom 10. godišnjice djelovanja lokalne razvojne agencije Poslovni park Bjelovar LORA te je okupila 100-njak uzvanika – predstavnika gradova i općina, regionalnih agencija, tehnoloških i inovacijskih centara, inkubatora, poduzetnika, kao i predstavnika znanstvenih institucija iz cijele Hrvatske te gosti iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine. Uz lokalnu razvojne agencije Poslovni park, organizatori konferencije bili su Grad Bjelovar i Visoke tehnička škola Bjelovar.
Na konferenciji su se, uz župana Bjelovarsko-bilogorske županije Miroslava Čačiju, gradonačelnika Grada Bjelovara Antuna Korušec, direktorice lokalne razvojne agencije Poslovni park Bjelovar d.o.o. Adele Zobundžija i dekana Visoke tehničke škole prof.dr.sc. Ante Čikića, prisutnima obratili zamjenica ministra poduzetništva i obrta Zdenka Lončar, ravnatelj agencije HAMAG INVEST-a Darko Liović i direktor BICRO-a Dalibor Marijanović.
U drugom dijelu konferencije sudionicima se obratio direktor Agencije za ekonomski razvoj PREDA iz Prijedora Mišo Reljić, predstavnici Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj iz Beograda Danica Radojević i Hans Estermannn te predstavnik Agencije za tehnološki razvoj iz Ljubljane, gsp Tadej Černivec.
U završnom dijelu konferencije održan je Forum na temu “Tehnološke inovacije u funkciji razvoja poduzetništva” na kojem su predstavnici BICRO-a, Tehnološkog parka Varaždin, Tehnološko Inovacijskog Centra Međimurje, CRANE-a (Hrvatska mreža poslovnih anđela) govorili o iskustvima korisnika tehno-parkova dok je prof. Goran Nuskern ispred Tehničke škole Ruđer Bošković govorio o uspješnim projektima koje provodi Centar za nove tehnologije iz Zagreba.
Na međunarodnoj konferenciji promoviralo se regionalno gospodarstvo, malo i srednje poduzetništvo s temama koje se bave ulogom razvojnih agencija, poduzetničkih inkubatora i tehnoloških parkova u poticanju poduzetništva, njihovoj važnosti u razvoju poduzetničkih ideja, te ulozi u podizanju konkurentnosti kroz pružanje savjetodavnih usluga na lokalnoj razini.
Raspravljalo se o postojećem stanju potpornih/razvojnih institucija, ali i mogućnostima unapređenja funkcija, uloga i zadataka temeljenih na razvojnim potrebama gospodarstva s posebnim naglaskom na inovacije i transfer novih tehnologija.
Sublimirajući cjelodnevno događanje, na kraju konferencije doneseni su slijedeći zaključci:
- U potpornim institucijama već postoji infrastruktura i ona u većini sredina ima ulogu centralnog mjesta generiranja, razvoja i podržavanja lokalnog/regionalnog poduzetništva. Potrebno je kontinuirano educiranje zaposlenika, posebno iz područja internacionalizacije poslovanja kako bi učinkovitije pomagali razvoju poduzetnika.
- Poduzetničke potporne institucije su dinamične i fleksibilne organizacije koje mogu imati vodeću ulogu u minimiziranju učinaka tromosti velikih sustava. Međutim, potrebna je nacionalna strategija koja bi osigurala jasne smjernice i okvire rada potpornih institucija kriterije i indikatore uspješnosti i sustav financiranja sukladno indikatorima uspješnosti.
- Od iznimne je važnosti poticati sinergiju potpornih institucija s lokalnim, nacionalnim i međunarodnim tijelima, obrazovnim i znanstveno-istraživačkim institucijama. Interesi suradničkih strana mogu se realizirati kroz partnerstva u projektima, ali i kroz različite oblike razmjene znanja i iskustava.
- U kompetitivnom okruženju EU nerealno je očekivati brzu industrijalizaciju s velikim brojem zaposlenih u malim okruženjima. Realno je poticati male, inovativne poduzetničke projekte koji će stvarati dodanu vrijednost i vremenom generirati nova radna mjesta. Upravo to omogućavaju tehnološko inovacijski centri.
- Potporne institucije moraju afirmirati potporu inovativnih projekata osiguranjem temeljnih preduvjeta (razvijanjem Tehnoloških parkova/inkubatora, inovacijskih centara i sl. centara izvrsnosti), administrativnom podrškom u savladavanju birokratskih barijera i poticanjem i promocijom internacionalizacije inovativnih projekata
- tim ciljevima nužno je intenzivirati suradnju, razmjenu iskustava i zajedničko sudjelovanje u projektima između potpornih institucija u široj regiji.
TEKST I FOTO: Jasminka Kišantal Zubić